درباره قبرس

قبرس، جزیره­ «آفرودیت» مشهوربه الهه یونانی عشق

جزیره­ی زیبای قبر در حاشیه­ شرفی دریای مدیترانه قرار گرفته است. این جزیره فرهنگی غنی دارد و به تاریخ 9 هزارساله­ خود مباهات می­کند.

 

جزیره­ قبرس، پس از  سیسیل و ساردینیا، سومین جزیره­ بزرگ دریای مدیترانه است و در محلی عالی قرار گرفته است و تقاطع اروپا، آسیا و آفریقاست.

 از 2500 سال پیش از میلاد، در عصر مفرغ، قبرس به مرکز تجارتی تبدیل شد که تلاقی­گاه شرق و غرب بود. در همین دوران اولیه، جزیره با همه­ فرهنگ­ها ارتباط برقرار کرد و، درنتیجه، به چنان رشد شکوهمندی رسید که قبرس بر حوزه­ مدیترانه مستولی شد. اهمیت و جایگاه تاریخی قبرس بر وسعت کوچک آن می­ چربید.

 

انبوه منابع طبیعی قبرس، به همراه جایگاه برجسته­ آن، چشم طمع فاتحان تاریخ را به خود جلب می­کرد. فینیقی‌ها، آشوری­ها، فرانک­ها، ونیزی­ها، عثمانی­ها، بریتانیایی­ها و بسیاری کشورهای دیگر از جمله­ این فاتحان بودند که در تمام طول تاریخ، با فجایع بی­شمار و تراژدی­های انسانی، جزیره را داغدار کردند. اما قبرس هیچوقت هویت یونانی خود را از دست نداده است. تماشاخانه ها و ویلاهای رومی، کلیساها و صومعه­­ های بیزانسی، قلعه­ های صلیبیون و قرون‌وسطایی، مسجدهای عثمانی و استقرارهای پیش‌ازتاریخ همه گواهی بر این موضوع است که نژادهای مختلف تمام تلاش خود را برای غلبه و استیلای بر جزیره به­کار برده ­اند.

 

نیکوزیا، واقع در شرق مرکز جغرافیایی جزیره، پایتخت قبرس است و تقریباً 330 هزار نفر جمعیت دارد. لیماسول، دومین شهر بزرگ جزیره، در جنوب غربی واقع شده است و تقریباً 240 هزار نفر جمعیت دارد. لیماسول بندر اصلی قبرس است و در صنعت کشتیرانی نقش برجسته­ ای دارد. همچنین، لیماسول مرکز صنعتی رو­به­ رشد و در شمار مراکز محبوب گردشگران است. لارناکا، سومین شهر بزرگ جزیره، حدود 195 هزار نفر جمعیت دارد و شامل منطقه­ آموکوستوش است که فارماگوستا هم خوانده می­شود. لارناکا، که در جنوب جزیره قرار دارد، به فرودگاه بین ­المللی اصلی، منطقه­ آزاد تجاری بین­ المللی و صنعت گردشگری خود، که به ­سرعت رو به رشد است، می­ بالد. کوچکترین شهر کرانه­ی غربی قبرس پافوس است. پافوس، با جمعیت تقریباً 92 هزار نفر و صنعت گردشگری بسیار پررونق خود، دومین فرودگاه بین­ المللی جزیره را در خود جای داده است.

 

نظام دولت قبرس از نوع ریاست جمهوری است، و رئیس ­جمهور، از طریق آرای مخفی مردم، برای مدت 5 سال انتخاب می­شود. مجلس نمایندگان نهاد قانون­گذاری است و شامل 56 نماینده­ منتخب است که آنها هم برای دوره­­ای پنج ­ساله انتخاب می­شوند. نظام حقوقی مبتنی بر حقوق انگلستان و اتحادیه اروپاست. قبرس عضو سازمان ملل ­متحد، اتحادیه اروپا و منطقه­ی اروپا، کشورهای مشترک­المنافع بریتانیا و شورای اروپاست.

 برای دیدن املاک‌ مان در قبرس، کلیک کنید.

نقشه سایت | © © 2021 حق هر گونه برداشت یا کپی محتوا در انحصار شرکت آریستو می باشد |  توسعه و ساخت توسط umg code | Privacy Notice | Cookie Policy