راهنمای خرید ملک در قبرس

 

بنابر دلایل متعدد، قبرس یکی از مقصدهای خارجی­ها برای خرید ملک است که پیوسته بر محبوبیتش افزوده می­شود

جزیره­ قبرس همیشه یکی از مقصدهای برتر برای خریداران املاک بوده است. با وجود رکود اقتصادی اخیری که قبرس، به دلیل رکود اقتصادی جهانی، دچار آن شد، همچنان عده­ زیادی به بخش املاک علاقه نشان می­دهند که بازار روسیه، خاورمیانه و آسیا مهم­ترین آنهاست. تقاضای مستمر خارجیان برای خرید ملک معلول عوامل مختلفی است؛ از جمله هزینه­ نسبتاً پایین زندگی، کیفیت بالای سبک زندگی، خط مشی مساعد برای گرفتن اقامت دائم از طریق خرید ملک و این موضوع که مهم­ترین مقصدهای بازنشستگان است.

علاوه ­براین، مهمان­ نوازی بی­نظیر مردم محلی، آب ­وهوای عالی، اهمیت رو به افزایش ایمنی (قبرس یکی از امن­ترین کشورهای اروپاست که نرخ جرائم در آن بسیار پایین است) و امنیت همگی نقش مهمی ایفا کرده ­اند. تقاضا و فعالیت بازار به­ گونه­ای بوده است که افزایش ثابت و گاهی ناگهانی قیمت ملک را به دنبال داشته است، اما این روند اکنون کندتر شده است. املاک خوب همچنان فراوان است، و قیمت­های املاک همچنان بسیار پایین­تر از سایر کشورهای اتحادیه­ اروپا، از قبیل فرانسه، پرتغال و اسپانیا، است.

سرمایه­ گذاری از راه خرید ملک در قبرس

قیمت املاک در طول سالیان روند افزایشی ثابتی داشته است، و املاک، به­ ویژه املاک رو به دریا، به­ طور قابل­ ملاحظه­ ای ترقی کرده ­اند. اعتقاد بر این است که املاک قبرس، نسبت به املاک همرده­ی خود در سایر کشورهای حوزه­ مدیترانه و کشورهای اروپای جنوبی، نسبت به قیمت ارزشمندند، جمعیت جزیره، که با خریدارانی از بازار بین­ المللی رو به افزایش است، مؤید این واقعیت است.

تضمین­های قانونی

نظام حقوقی قبرس تا حدی زیادی مبتنی بر نظام حقوقی بریتانیاست و حقوق خریدار را از بسیاری جهات تضمین می­کند. برای حمایت از خریدار زمانی که توافقنامه­ فروش ملک امضا و سپرده واریز شد، اداره­ ثبت زمین در قبرس سند حقوقی ساده و معتبری را، که «حکم اجرای قرارداد» نام دارد، صادر می­کند. این دستورالعمل، تا زمان صدور اسناد مالکیت و انتقال آنها به نام خریدار، حافظ حقوق مالکیت خریدار خواهد بود. هیچکدام از طرف­ها نمی­توانند از قراردادی که در اختیار اداره­ ثبت زمین است کنار بکشند؛ بنابراین، امکان اجاره، فروش، انتقال یا رهن ملک وجود نخواهد داشت. تنها کسی که می­تواند این وضعیت را تغییر بدهد خود خریدار است.

حق تمبر

حق تمبر فقط یک‌ مرتبه در زمان خرید ملک در قبرس اخذ خواهد شد. میزان حق تمبر به مبالغ قرارداد خرید وابسته است و ظرف مدت 30 روز پس از امضای توافقنامه­ی فروش قابل­پرداخت خواهد بود. میزان حق تمبر را خریدار به مراجع مالیاتی پرداخت خواهد کرد.

قیمت خرید به یورو

حق تمبر به یورو

تا 5000

0

5001 تا 170000

0.15

بیش از 170000

0.20

توجه: حداکثر حق تمبر 20000 یورو است.

کارمزد انتقال

مسئولیت پرداخت کارمزد انتقال، طبق جدول زیر، برعهده­ خریدار خواهد بود و زمانی انجام خواهد شد که انتقال به نام خریدار در اداره­ ثبت زمین ثبت شود. کارمزد برمبنای ارزش بازاری ملک در تاریخ خرید دریافت خواهد شد.

ارزش ملک به یورو

%

تا 85000

3

85001 تا 170000

5

بیش از 170000

8

(نرخ­های فوق به ازای هر فرد اعمال می­شود)

Important Note: The Cyprus Parliament  announced the abolishment or reduction of property transfer fees, this offer applies until the end of 2016 and the following will apply:

نکته­ مهم: مجلس قبرس لغو یا کاهش کارمزد انتقال ملک را اعلام کرده است. این پیشنهاد تنها تا پایان سال 2016 قابل­ استفاده خواهد بود، و شرایط زیر اعمال خواهد شد:

 

1-   اگر انتقال ملک مربوط به معامله­ای باشد که دارای مالیات بر ارزش ­افزوده است، خریدار از کارمزد انتقال معاف خواهد شد. نرخ استاندارد مالیات­ بر ارزش­افزوده 19 درصد است؛ اما در مورد املاکی که دارندگان اقامت دائمی قبرس می­خرند، مالیات بر ارزش­ افزوده­ی 5 درصدی اخذ خواهد شد، مشروط بر اینکه ملک یادشده اقلاً به مدت ده سال اقامتگاه اصلی خریدار باشد.

2-   طبق قوانین، درصورتی‌ که معامله شامل مالیات بر ارزش ­افزوده نباشد، خریدار از 50 درصد کارمزد انتقال معاف خواهد شد. این شرط شامل معاملاتی است که در آنها کارمزد انتقال قابل­ دریافت یا پرداختنی است، و انتقال مربوط به قطعات زمین، ساختمان­ها یا سهم در زمین یا منافع مشاعی است که برای اولین بار از تاریخ صدور جواز ساخت ذیربط فروخته می­شوند و قراردادشان، در طول دوره­ اجرای این قانون، برای اولین بار تنظیم و به اداره­ ثبت زمین بخش تسلیم می­شود.

مالیات دارایی­های غیرمنقول در قبرس

هر مالک ثبت ­شده موظف است این مالیات را، که فعلاً به­ صورت سالانه وضع و از یکم ژانویه­ 1980 برمبنای ارزش بازاری ملک محاسبه می­شود، پرداخت کند.

تا 40000 یورو

0.60%

40001 تا 120000

0.80%

120001 تا 170000 یورو

0.90%

170001 تا 300000 یورو

1.30%

300001 تا 500000 یورو

1.50%

500001 تا 3000000 یورو

1.70%

بیش از 3000001 یورو

1.90%

(حداقل مالیات، 75 یورو است)

مالیات بر سود سرمایه

مالیات بر سود سرمایه به میزان 20 درصد بر سود حاصل از فروش ملک توسط هر فرد گرفته می­شود. تخفیف شاخص ­بندی، که افزایش تورمی بهای ملک در گذر سالیان در آن لحاظ می­شود، از این سود کم می­شود. افراد غیرمقیم تنها زمانی مالیات می­دهند که ملک فروشی در قبرس واقع شده باشد. تخفیفات زیر قابل­استفاده است:

17086 یوروی اولیه­ سود حاصل از اولین فروش هرگونه ملک در قبرس. 85430 یوروی اولیه­ سود حاصل از فروش خانه­ای که مالک برای سکونت خودش استفاده کرده باشد. این تخفیف تنها یکبار قابل­ استفاده خواهد بود. فردی که خواهان استفاده­­ همزمان از تخفیف­ های بالاست تنها می­تواند از حداکثر تخفیف 85430 یورویی استفاده کند.

مالیات بر ارث

مالیات بر ارث از یکم ژانویه­ 2000 لغو شده است و دیگر اخذ نمی­شود.

مالیات مراجع محلی

مالیات بر اموالی که مراجع محلی وضع می­کنند به­صورت سالانه قابل­ پرداخت است و، بسته به اندازه­ ملک، متفاوت خواهد بود. این مالیات شامل هزینه­ دفع زباله، روشنایی خیابان و غیره است.

هزینه ­های مشاع

هزینه­ های مشاع شامل سهم مالک در هزینه­ های نظافت و نگهداری بخش­های مشاع پروژه، باغ­ها، استخر شنا، هزینه­ های مدیریتی و تعمیرات است. این هزینه­ ها در فواصل زمانی ثابت در طول سال دریافت می­شود و از پروژه­ای به پروژه­ی دیگر و از ملکی به ملکی دیگر متغیر است.

نقشه سایت | © © 2021 حق هر گونه برداشت یا کپی محتوا در انحصار شرکت آریستو می باشد |  توسعه و ساخت توسط umg code | Privacy Notice | Cookie Policy